Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Co se povedlo, co se nepovedlo a co nám ukázala pandemie

24. 03. 2020 23:09:48
Téma pandemie je omíláno teď všude. Nicméně svojí troškou do mlýna také přispěji, alespoň tedy k okolnostem, které mě zaujaly. Co se psalo před pandemií, politický boj, nejstupidnější výroky či co nám ze všeho už nyní vyplývá.

K probíhající pandemii koronaviru patří opatření, která jsou v různých zemích světa, ale i po Evropě dost odlišná. Asi by bylo skvělé brát si dobré příklady z okolních států... jenže ono je těžké je najít. Západoevropské státy mají povětšinou mnohem větší počty nakažených a obětí. Opatření tam nebyla tak rychlá a tvrdá jako u nás, někde z prostého zanedbání, někde i z vážně uvažované cesty nechat onemocnět větší množství osob a získat tak celospolečenskou imunitu. Zřejmě i třeba v Německu, když jejich kancléřka Merkelová hovořila o tom, že se může nakazit až 70 % obyvatel země. Pro mě je tento způsob dosti zarážející, neboť už od začátku musí být jasné, že tato cesta povede k zahlcení zdravotnictví a mnoha obětem na životech. Navíc pokud není nijak jisté, zda ta imunita opravdu po prodělání nemoci nastane (např. třeba by nemusela nastat o osob s lehčím průběhem, to všechno zatím nelze prokázat), jaká část osob bude muset mít imunitu, aby to fungovalo, zda se bude možné postarat o všechny nemocné, zda nemoc nebude (byť třeba jen u někoho) zanechávat následky, a to vše v době, kdy není žádná vakcína ani lék (samozřejmě nějaké možnosti se zkouší, ale to není zatím nic jistého). Připadá mi, že v některých zemích to byl a někde ještě je experiment, dělající z obyvatel pokusné králíky ve jménu co nejmenšího propadu ekonomiky. Prostě money first. I tvrdší opatření jsou kompromisem, který nás určitě nepošle do středověku. To, že se všechna omezující opatření hodnotí rovněž podle negativního dosahu na ekonomiku a celý náš život je jasné, to nijak nezpochybňuji. K jiným (ekonomickým, společenským) následkům bude jistě nutné přihlížet v následující době. Domnívám se však, že zavčasu přijatá tvrdá opatření umožní, aby se zase mohla začít uvolňovat co nejdříve. Zřejmě k tomu budeme potřebovat dostatek ochranných pomůcek a také daleko vyšší podíl testovaných osob než doposud. Možnost hodně testovat a rychle vyhodnocovat by byla tím největším posunem. A můžeme doufat, že se brzo najde vakcína a léky.

Od počátku bylo zajímavé sledovat zcela protichůdné názory na blížící se virus i na nastalá opatření. Těch lehkomyslně hovořících o pouhé „chřipečce“ s nárůstem nemocných rapidně ubylo a možná se teď zamýšlí na tím, co to plácali. Z druhé strany jsem nyní v březnu našel v diskuzích jedince rozohňující se, jak vláda celou situaci nezvládla (tady používám trochu jiné slušnější slovo..), protože prý měla učinit rázná omezující opatření již v prosinci! Nevím, jestli si dotyční uvědomují, jaký poprask by něco takového vyvolalo, kdybychom už v této době chtěli např. omezovat volný pohyb osob do zahraničí. Pokud někdo tvrdí, že jsme zareagovali pomalu, je nutno říct, že jsme nouzový stav vyhlásili mezi prvními v Evropě a naše opatření jsou nejpřísnější. To je všeobecně známé. Ale zaujaly mě některé názory ještě z ledna či z února. Např. epidemiolog Maďar, který často mluví do veřejnoprávních médií a jeho názory se objevují i v periodikách, ještě 31. ledna říkal: „Stále platí to, že je pro nás daleko větší riziko klasická chřipka. Německo hlásilo 22 případů úmrtí, Francie 12, Česko také. Když se podíváme někdy v dubnu, jak skončila chřipková epidemie, řekneme si, že naši populaci daleko více ohrožuje klasická chřipka než nějaký koronavirus." No nevím, asi se dost spletl. Epidemiolog Kynčl 25. února „V podmínkách střední Evropy způsobí z hlediska dopadu na organismus a úmrtnost bez diskuse víc problémů běžná sezónní chřipka.“ Téhož dne v ČT doc. Maďar radí na dotazy diváků takto: „Dobrý den, nepředpokládám, že by Rakousko uzavřelo hranice, hlavně kvůli tomu, že nejvíc postižené oblasti uzavřela iniciativně samotná Itálie. Moje rada je cestujte a užijte si lyžování bez stresu z koronaviru.“ A na dotaz „Lombardie lyže za 14 dnů?“ odpověď „Dobrý den, ano, jel bych.“ Dost zvláštní, do Trenta i Bolzana je to z Lombardie „přes kopec“. Moji příbuzní právě v týdnu od 24.2. byli lyžovat v severní Itálii a už před jejich odjezdem jsem říkal, že je to na hraně, protože koronavirus už ty kopce jistě přelezl a do hor už taky na 100 % dorazil. Na to nebylo potřeba žádného jasnovidectví a brzo se to začalo potvrzovat.

Do kritiky se pustili i někteří opoziční politici, prvně za prováděná opatření, a když se ukázalo, že tato fungují, tak alespoň za nedostatek ochranných prostředků. Pokud se týká roušek či respirátorů, je jistě pravda, že nám (tedy hlavně lékařům a zdravotníkům, ale i v jiných profesích) dlouho zoufale chyběly a třeba někde pořád chybí. I vláda si v tomto směru naběhla, když slibovala a slibovala, že budou, leč nedařilo se je zajišťovat. Navíc s blížícím se koronavirem padaly sliby, že je všeho dost. Ovšem nejenom z vládních úst. Na to asi někteří kritici raději zapomněli, že i třeba Praha ovládaná opozicí ještě na konci ledna do tisku tvrdila, že má všeho dost, konkrétně, že je na případný výskyt koronaviru připravená a všechny složky IZS si hlídají, aby měly všech ochranných pomůcek dostatek. Primátor Prahy Hřib stále tvrdil: „Větší riziko teď představuje epidemie běžné chřipky, která má podobné příznaky jako koronavirus.“ Korunou všemu už je jen to, že pak za nezajištění roušek kritizoval vládu a finálně musel přiznat, že magistrátu se přes několik jednání nedařilo nic nakoupit.

Ještě počátkem března se objevily v tisku názory opozičních politiků, že vláda dělá kvůli koronaviru nesmyslná opatření. Válek z TOP 09, mimochodem lékař (!), tvrdil, že stačí opatření jako při chřipce, jiná prý povedou jen k hysterii. Šéf hnutí STAN Rakušan považoval za hlavní bránit panice. Předseda lidovců Jurečka kritizoval za zrušení letů ze zasažených oblastí atd. Až 10. března najednou všichni souhlasili se všemi opatřeními.Narazil jsem také na jednou opravdovou prapodivnost, na kterou kritici nějak zapomněli. Ještě počátkem února byl totiž premiér Babiš peskován za to, že chtěl do Číny jako pomoc poslat peníze, ale nikoli roušky a léky. A když potom byly vládou i některými kraji do Číny poslány rovněž ochranné prostředky, došlo po krátké době na kritiku vlády, že máme nedostatek... Kritizoval třeba předseda lidovců Jurečka. Předseda Pirátů Bartoš napsal, že je krajně nevhodné, aby premiér odmítal pomoc Číně s odůvodněním, že máme sami málo a mluvil o sobectví a výmluvách. Zatímco někteří mu přizvukovali, nepřekvapivě třeba politolog Pehe, tak jedna odpověď na jeho profilu zněla: „Kecy, kdyby to propuklo u nás, tak by jste křičeli Babiš to daroval Číně nehulte“ A jak vidět, brzy na tato slova došlo.

Co se týče té kritiky postupů vlády: Objevují se hlasy, že v této době by bylo lepší než kritizovat, vládu v těžkém boji s pandemií podržet. Ale i hlasy, že není důvod nekritizovat, když jsou jasné důvody, že se něco nedělá dobře. Asi si můžeme vybrat, kam se přiklonit. Z jedné strany je pravda, že se za závažných situací vyhlašoval „klid zbraní“ (ano vím, že nejsme ve válce, takže v přeneseném slova smyslu) a v této situaci se snažit o kritiku za každou cenu ve snaze zalíbit se potencionálním voličům může být kontraproduktivní. Někomu může dojít, že kritizovat za nedostatek něčeho, co není k mání nikde v Evropě je trošku mimo mísu. Ale zase Češi jsou známí reptalové, někoho to může přesvědčit. Možná by bylo lepším nápadem pro nějakého opozičního politika vyhlásit bezvýhradnou podporu všem krokům vlády. To by jistě vyrazil všem dech...

Hlavně opozicí ovládaný Senát si nemohl dát pokoj a musel aspoň na chvíli opět rozjet svůj program „antiBabiš“ a vydat kritické prohlášení. Zmiňuji to proto, že mě zarazila formulace tvrdící, jak vláda svou činností „podryla důvěru v instituce státu“, což už mi přijde trochu za hranou. Mě to jen připomnělo, že ten důležitý orgán hájící naši demokracii volilo cca 900 000 voličů (všech 81 senátorů dohromady), zatímco samotného prezidenta více než 3x tolik... Ale vezměme to z druhé strany, důvody ke kritice se našly. Ponejvíce asi na pozdní zřízení Ústředního krizového štábu (ač se jedná „pouze“ o pracovní orgán Bezpečnostní rady státu), který asi opravdu měl být zřízen dříve a řídit veškerá opatření centrálně, nikoli přes jednotlivá ministerstva. Všechna už nezměnitelná rozhodnutí teď musíme nechat na rozbor, až se situace dostane trochu do normálu. Pak lze vyvodit závěry, co se mělo udělat jinak a lépe. Ještě jsem chtěl tu větu dokončit „pro příští podobnou krizovou situaci“, ale doufejme, že další pandemie přijde zase nejdříve za sto let.

Jinak se ona kritika vlády ovšem ponejvíce objevuje na webech, které šijí do vlády a zejména do předsedy vlády p. Babiše nepřetržitě a vlastně ani jiné téma nemají a opozici zásadně za nic nekritizují. Ale nelze opomenout ty, kteří se stihli naprosto zesměšnit. Pana „likvidace divadla kvůli lehké chřipce“ Hrušínského jistě nemusím nikomu představovat. Omluva ve stylu „za všechno stejně může stát“ to vylepšila jenom trochu. Myslím, že jeho výroky mají velkou šanci zlidovět stejně jako třeba „biomasa Jacques“.

Číslo dvě je pro mě senátor Fischer, který vůbec neví, co je vlastizrada, což je dost na pováženou. Tento trestný čin totiž znamená, že někdo ve spojení s cizím státem rozvrací republiku nebo spáchá terorismus. A pan senátor projevil svou nenávist k Číně napsáním takové blbosti, že „Klanět se čínským rouškám koupeným za české miliardy hraničí s vlastizradou!“

Číslem tři je novinář Etzler, který zkritizoval projev prezidenta republiky naprosto neuvěřitelně ubohým způsobem. Jistě se nemusel projev někomu líbit, a kritiků bylo dost, ovšem nenávistné a sprosté výlevy na prezidenta státu, jaké bych si nedovolil napsat nikdy na nikoho, ukazují na neuvěřitelnou povýšenost tohoto člověka. Jak jsem četl, tento bývalý zpravodaj ČT v Číně zjevně nenávidí zemi, ve které dlouhodobě působil, což je zarážející. Možná se měl raději připojit k výzvě herce Matáska, který vyzýval k bojkotu sledování prezidentova projevu.

To už byla lepší aktivita herce Mádla s pomocí seniorům. Díval jsem se do diskuzí a kupodivu jej skoro nikdo za to nechválil. Důvodem byl urážlivý název akce „Zachraň bábu, zachraň dědka“ a takové Novinky raději diskuzi zrušily. Reakce totiž byly povětšinou v duchu hlášky ze seriálu Hospoda „Neříkej mi dědku! Já ti taky neříkám cucáku.“

A závěry? Některé lze učinit už teď. Pokulhávající potravinová a materiální soběstačnost našeho státu se za některých okolností může stát ještě větším problémem, než je teď. Některé zboží se vyrábí jen v několika lokalitách na světě, a bylo by záhodné rozložení rizika výpadku výroby na více oblastí. V Evropě se ukázalo, že za krizové situace si každý stát chrání to svoje a hraje si na svém písečku, integrace neintegrace. Nakonec bylo uzavření hranic jediným řešením, pokud jsme nechtěli být pokusnými králíky jako občané některých států na západ od nás. Pravda, pandemie ještě neskončila, a nelze dělat konečné závěry, jakým způsobem bylo nejlepší ji řešit. Počty úmrtí v některých státech jsou však alarmující. A činnost Evropské komise ani netřeba popisovat, protože krapet přehnaně řečeno vlastně žádná nebyla. Názory, že nemá pravomoci nic dělat opravdu neobstojí. Vždyť na počátku, kdy byla zasažena pouze Itálie jistě šlo pomáhat a organizovat či řešit aby se nákaza, co nejméně rozšířila. Leč kde nic, tu nic a soudím, že v některých státech nevalné mínění o činnosti orgánů EU ještě poklesne. A co někdo asi opravdu neuslyší rád: za komunistického Československa jsme byli rozhodně lépe připravováni na krizové situace, ať už ve školách nebo materiálním zabezpečením ve skladech Civilní obrany.

Špatně také budeme napravovat to, co někde úplně vymizelo, totiž zdravý selský rozum. Zaprvé moha lidem dlouho nedocházelo, co se děje a někteří na to kašlou ještě teď. O nezodpovědných jedincích se toho napsalo dost, tak to nebudu rozvádět. Další zase (ač tedy zřejmě ti více zodpovědní) žádali po různých orgánech veřejné správy podrobné informace, co mají dělat a jak se mají chovat v případech, které prostě nelze žádným nařízením podrobně rozepsat. Pokud by všichni pochopili, že základem opatření je nestýkat se s jinými osobami, pokud to není nutné (např. zaměstnání), tak by snad ani nemusela vláda řešit, jak přesně formulovat zákazy. Se zdravým selským rozumem by každý mohl pochopit, že např. dojít do auta, aniž bych se s někým dal do řeči, odjet za město, zde se projít a vyhýbat se přitom jiným lidem, nemůže být problém. Nabrat si zásoby, odjet na chalupu a tam se s nikým nestýkat, nemůže být problém. Ovšem odjet někam a chodit tam mezi lidi je naprostá hloupost. Prostě jen neohrožovat sebe ani ostatní.

Autor: Ctibor Čepička | úterý 24.3.2020 23:09 | karma článku: 26.75 | přečteno: 566x

Další články blogera

Ctibor Čepička

Fotbalový dárek ke státnímu svátku

V loňském roce vyvolal náš hokejový svaz změnou loga na hokejových dresech bouřlivou debatu. A na fotbalovém svazu si zřejmě řekli, že nemohou zůstat pozadu a nejlepší bude to ještě překonat. Nebo proč ta kardinální proměna?

22.11.2019 v 10:39 | Karma článku: 16.23 | Přečteno: 261 | Diskuse

Ctibor Čepička

Proč byl anti-Zemanem akademik, a ne politik?

V antizemanovských kruzích se dlouhou dobu hledal kandidát schopný postavit se Miloši Zemanovi v letošní prezidentské volbě, kandidát s šancí na vítězství. Volba nepadla na žádného politika, ale na bývalého předsedu AV ČR.

31.1.2018 v 0:38 | Karma článku: 35.47 | Přečteno: 1648 | Diskuse

Ctibor Čepička

(Ne)demokracie a rádoby demokraté

V poslední době se v tisku a různých vyjádřeních objevují názory, jak je prý u nás ohrožena demokracie, že máme v poslanecké sněmovně nedemokratické strany a podobně. Je to ale opravdu tak?

23.11.2017 v 12:25 | Karma článku: 27.98 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Mor a války vždy nacházejí lidi nepřipravené

Je to tak, ale my jsme připravení být mohli.. Celá dlouhá desetiletí se u nás budovala kdysi nezbytná součást celostátního výcviku obyvatelstva, včetně školního předmětu - civilní obrana – CO.

31.3.2020 v 20:18 | Karma článku: 39.96 | Přečteno: 1031 |

Mansoor Maitah

Vracíme se k ekonomickému nacionalismu? Říkáme globalizaci sbohem?

Naše Země má dostatek zemědělské půdy na to, aby zajistila většinu potravin ze svých vlastních zdrojů a svými vlastními silami. Ochrana půdy, péče o krajinu, produkce a výroba potravin musí být jednou z našich hlavních priorit.

30.3.2020 v 9:02 | Karma článku: 40.75 | Přečteno: 903 | Diskuse

František Matějka

Děkuji za fantastickou příležitost zažít upřímnou solidaritu v této zemi

Koronavirus přinesl strach, zmar, nenávist i kýbly žluče. Přinesl ale také očekávání, naději, víru a nové příležitosti. A hlavně přinesl upřímnou a dobrovolnou solidaritu, jaká tu nebyla desítky let. Nevěřil bych, že to zažiju.

29.3.2020 v 19:22 | Karma článku: 38.16 | Přečteno: 1400 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Japonsko dokazuje, že to jde i bez izolací

Japonsko bylo jednou z prvních zemí mimo Čínu zasažených COVID-19. Dnes má přitom méně nakažených než ČR, a to ani nezavedlo drakonické izolace. Motá to hlavy nejen zdravotnickým expertům...

29.3.2020 v 12:32 | Karma článku: 39.18 | Přečteno: 18021 | Diskuse

Jana Marková

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.

Je až neuvěřitelné, s jakou drzostí nám nyní Evropská komise nabízí část z našich odvedených peněz jako pomoc v nouzi. Pokud ovšem budeme hrát podle jejích pravidel.

28.3.2020 v 12:41 | Karma článku: 45.34 | Přečteno: 8765 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 803

Středoškolský učitel těsně po padesátce. A posledních pár let fušující do politiky, nyní krajský zastupitel zvolený na kandidátce SPD-SPO na Vysočině, kde jsem se narodil a kde žiji. V současné době nejsem členem žádné politické strany či hnutí.

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...